Hvis du noen gang har kastet noen form for fest hjemme hos deg, vet du at uavhengig av dine beste planer om å trekke gjester inn i andre rom, alle kommer til å samles på kjøkkenet. Kjøkken har lenge vært den største avkastningen på ombygging av den grunn, og nå har de også blitt det mest sprudlende stedet i huset for møbler og dekor.
Men hvis du ser på utsiden av kjøkkenet til møbler til et hvilket som helst annet rom i huset, kan du nå finne antikviteter av høy kvalitet til enda billigere enn IKEA-stykker. Alvor.
En rapport som nylig ble omtalt i “New York Times”Viser at det har vært opptil 96 prosent fall i auksjonsprisen for antikviteter av høy kvalitet det siste tiåret, ettersom samlere samlet sett blir et aldrende marked. Men for yngre generasjoner med en pris på godt laget møbler fra flere tiår og århundrer (spesielt hva som helst laget før midten av det 20. århundre), er det alvorlige kjøp å få, selv i det mest prestisjefylte auksjonshuset kataloger.
Livsstilen vår har endret seg så dramatisk og så raskt at det bokstavelig talt ikke er noe sted i våre moderne hjem for mange stiler av en gang ettertraktede møbler: frodige polstrede og utskårne sett matchende stoler til spisestuer som ingen har (eller bruker) lenger, dramatisk innlagte eller svettehalte pulter som ikke er fremmende for databehandling; vakre byråer og kommoder med skuffer designet for å passe klær fra en mer formell (nå tilsynelatende arkaisk) måte å kle seg på. Men for alle med en dyp kjærlighet og påskjønnelse av antikviteter av høy kvalitet, er det et kjøpermarked - og det er et alvorlig sparsommelig marked. Et mahognykontor toppet med et nedfelt skrivebord som nylig ble solgt for 110 dollar - til og med a
enkel IKEA TARVA koster mer enn det.Brooke Sivo, direktør for amerikanske møbler og dekorativ kunst ved Bonhams auksjonshus i San Francisco, fortalte NYT at på slutten av 1990-tallet og begynnelsen av 2000-tallet ville et George III- eller Regency-mahogny som utvidet spisebord selge for 15.000 til 25.000 dollar. På Bonhams auksjon "Elegant Home" i San Francisco siste juni, et eksempel på at minst 14 solgte for bare 1 187 dollar.
NYT-funksjonen styrket den bransjebevisene for hva vi er og ikke kjøper for hjemmene våre med en teknologisk aktivert, "banebrytende antropologisk studie ”av hjemmevanene til 32 kaliforniske familier gjennomført mellom 2001 og 2005, publisert i 2012 ved Center for Everyday Lives of Families på UCLA.
Etnografene bak studien overvåket trafikkmønstrene og flyten av familiemedlemmer gjennom hele huset på vanlige dager i deres liv og plottet dataene mot en planløsning for å finne ut hvor de brukte mesteparten av våknet og ikke-arbeidet timer.
Kjøkkenet vant av et skred, med alle samlet seg rundt kjøkkenbordet eller øya, med hiet eller stuen et nært sekund. (Studien fant også at vi har en "formidabel mengde av hjemlig rot." Studien ble deretter omgjort til et 2013-program for UCLA TV kalt "A Cluttered Life: Middle Class Abundance, ”Som du kan se på YouTube.)
Så hvis du ønsker å dekorere leiligheten eller hjemmet ditt på et budsjett, kan antikviteter bare være det nye sparsomme alternativet - det vil si hvor som helst men på kjøkkenet.